Творчiсть — крила художника

Л.М.Бондарь, мистецтвознавець

Легких шляхів у творчості не буває. Це в повній мірі стосується і творчого шляху художника-живописця Ганни Єгорової. Почався він ще в дитинстві, коли сім’я талановитої дитини зуміла зрозуміти її спрямування і всебічно підтримала і підтримує її в творчості. Народилась Ганна Єгорова у Дніпропетровську в родині вчених в 1957 р. Її батьки розділили з нею важку працю художника, котрий не кожному під силу. Справжніх «солістів» в творчості не так вже і багато, з цим треба народитися. Спочатку Дніпропетровське художнє училище (закінчила відділення живопису в 1977 р.), потім майстерня академіка живопису А.М. Лопухова в Київському Державному художньому інституті, блискуче закінчена нею в 1985 р. І незабаром, в 1990 р. вона стає членом Національної Спілки Художників України.

Ганна Єгорова пише свої роботи не тільки по наказу душі і серця. Вона часто планує їх створення і гадає, що залежність від несподіванок в творчості – лише перешкода. Її творчий характер відрізняють велика працездатність і внутрішня дисципліна. Її завжди приваблювали сильні особистості. Мабуть тому портрет став одною із головних тем в її творчості, котрій вона приділяє особливу увагу. Портрети відомих вчених і державних діячів України, а також видатних діячів світової науки і культури.

Серед таких робіт:

  • портрет президента України Л.Д. Кучми (власність Л.Д. Кучми)
  • портрет генерал-полковника Ю.А. Смірнова (власність Ю.А. Смірнова)
  • Все для Перемоги. Академік Є.О. Патон (власність Маріупольського металургійного інституту)
  • портрет Б.І. Холода (власність Дніпропетровського університету економіки і права)
  • портрет генерал-полковника Ю.Ф. Кравченка (власність Ю.Ф. Кравченка)
  • портрет директора україно-германського концерну «Іста», академіка В.А. Дзендзерського (власність В.А. Дзендзерського)
  • портрет дійсного члена НАН України і НАН Росії М.І. Гасіка (власність М.І. Гасіка)
  • портрет лауреата Ленінської премії, академіка НАН України А.В. Кірсанова (власність Київського інституту Органічної хімії НАН України)
  • портрет академіка В.І. Вернадського (власність Дніпропетровського Державного аграрного університету)
  • портрет академіка НАН України В.В. Піліпенко (власність В.В. Піліпенко) та багато інших.

Художниця успішно працює і в рідкісному жанрі портретної мініатюри цієї незаслужено забутої техніки. Прикладами таких робот можуть служити:

парні портрети Н. Гончарової та А.С. Пушкіна (власність д-ра Тесмера, м. Зальцбург, Германія) парні портрети А.В. Суворова та М.І. Кутузова (власність автора) o парні портрети Л. Бетховена та В. Гьоте (знаходяться в приватній колекції в Швейцарії)

В експозиціях республіканських, обласних, закордонних виставок і в приватних зібраннях в Україні та за кордоном представлені більш 200 різноманітних робіт майстра.

Портрети художниці дуже різноманітні по образній структурі – парадний портрет, обстановочний портрет з професійною атрибутикою, портрет романтичний, ліричний. Майстер завжди ставить перед собою ціль передати в творі головні риси особистості моделі. Крім її сучасників, Г. Єгоровій цікаві і історичні особи нашої держави, образи яких разом із портретною схожістю вона наділяє живими характерними рисами («Княгиня Ольга», «Ярослав Мудрий», «Іван Богун», «Отаман Іван Сірко» та ін., які зараз зберігаються в українській діаспорі в Канаді).

Характеристика творчості художниці була б неповною без згадки про такі роботи як: o «Адаптація» (республіканська художня виставка, присвячена 175-річчю з дня народження Т.Г. Шевченка, 1998 р.) o «Сучасниці» (республіканська художня виставка творів молодих художників, 1989 р.) o «Мадонна» (республіканська художня виставка «Людина і світ», 1989 р., власність Методистської церкви м. Петала, Міссісіпі, США) o «Сходини життя» (обласна художня виставка, присвячена 45-річчю Перемоги, 1990 р., власність американо-українського ліцею, м. Дніпропетровськ) o «Літо» (виставка «160 Tableaux Russes», 1992 р., м. Перпіньян, Франція, знаходиться в приватному зібранні у Франції) o «Сократ» (обласна художня виставка, 1997 р.) o «Ніколо Паганіні» (обласна художня виставка, 1992 р.) o «Єва» (виставка «Peintres et Sculpteurs d’Ukraine», 1992 р., м. Бордо, Франція, знаходиться в приватному зібранні у Франції) o «Птах Сірин» (Знаходиться в приватному зібранні Ю.В .Цимбала).

В цілому творчість Г. Єгорової, живописні пошуки майстра свідчать про те, що вона ніколи не зупиняється на досягнутому, блискуче володіє живописною технікою, композицією, чітко відбираючи деталі, що складають її. Її роботи відрізняються повною гармонією колориту і вмінням довести кожний твір до логічної досконалості. А головна риса творчості художниці – трепетна любов до людини, до її багатогранного внутрішнього світу, до природи, що оточує її, у всіх її проявах, пошуки гармонії Світу.

Прекрасна природа рідної України знайшла своє відображення в пейзажах Г. Єгорової. Тихі лісові озера, струмки, що течуть серед багатих відтінками барв лісових трав, ліси, гаї в дивовижних переливах золотої осені. В численних кримських пейзажах їй вдалося достовірно передати відчуття гарячого, спекотного південного літа.

Особливе місце в творчості художниці займає натюрморт. В ньому відчувається милування автора роботами старих майстрів цього жанру живопису і творче слідування класичним зразкам. Витончені іриси, пишні маки, фрукти в оточенні предметів давнини, ніжні букети польових квітів, гілки квітучої яблуні, селянське начиння, мотиви полювання та багато інших сюжетів створюють особливий світ натюрморту Г. Єгорової., котрому вона віддає свою любов і тепло душі. Художниця малює троянди, які наче живіть своїм власним життям на просторі полотна. Її натюрморти, особливо з польовими квітами, відрізняються ніжним свіжим колоритом, вишуканістю композиції і малюнка. Символами гарячого літа палаюсь на її полотнах букети садових квітів. І всі ці полотна об’єднує єдина риса – філософські роздуми майстра про нескінченність буття, про Вічне в житті людини, про його багатство і різноманітність.

Художник Г. Єгорова сьогодні знаходиться на порозі нового періоду творчості. І ця збірка – не підсумок, а старт на дорозі до нового зрілого етапу в житті і творчості майстра.